Immunoassay Reagents and Kits
Kits, substrates, and reagents for a variety of immunoassay procedures, including ELISA, singleplex immunoassays, and multiplex immunoassays, that are ideal for the quantification of target antigens; substrates available in colorimetric, chemiluminescent, or chemifluorescent varieties.
We offer a variety of products for enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA or EIA) including plates, reagents, and kits to help you detect and quantify peptides, proteins, antibodies, and hormones.
ELISA is an analytical method based on the highly specific interaction between an antigen and an antibody. For this assay, an antigen is attached to a solid surface, to which an antibody-enzyme complex is linked. When a substrate is added and incubated with the other materials, it produces a measurable product.
Filtered Search Results
Invitrogen™ S100B Human ProcartaPlex™ Simplex Kit
The Human S100B Simplex ProcartaPlex Kit measures S100B protein and is designed to be combinable with other Simplex kits so that you can create your own multiplex panel that utilizes Luminex xMAP technology for protein detection/quantitation.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Mouse IL-5 Uncoated ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Immunoassay Kit Format | Uncoated ELISA Kit |
|---|---|
| Content And Storage | Capture Antibody: Pre-titrated, purified antibody Detection Antibody: Pre-titrated, biotin-conjugated antibody Standard: Recombinant protein for generating standard curve and calibrating samples 10 x Coating Buffer: Buffer for plating the Capture Antibody 5 x ELISA/ELISPOT Diluent: Buffer for blocking and diluting the Detection Antibody and Enzyme Enzyme: Pre-titrated Avidin-HRP Substrate: 1 x TMB Solution Certificate of Analysis: Lot-specific instructions for dilution of antibodies and standards 96-well Plate: Corning Costar 9018 (included with product Cat. No. ending in suffixes -22, -76, -86) |
| Target Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Gene Symbol | Il5 |
| Total Assay Time | 24 hr 30 min |
| Sample Volume | Lavage Fluid 100 μL, Serum 100 μL, Supernatant 100 μL |
| Assay Sensitivity | 8 pg/mL |
| Storage Requirements | 2-8°C |
| Assay Range | 8-500 pg/mL |
| Test Time | 1 hr 45 min |
| Accession Number | P04401 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-5 |
| Kit Contents | Capture Antibody: Pre-titrated, purified antibody, Detection Antibody: Pre-titrated, biotin-conjugated antibody, Standard: Recombinant protein for generating standard curve and calibrating samples, 10X Coating Buffer: Buffer for plating the Capture Antibody, 5X ELISA/ELISPOT Diluent: Buffer for blocking and diluting the Detection Antibody and Enzyme, Enzyme: Pre-titrated Avidin-HRP, Substrate: 1X TMB Solution, Certificate of Analysis: Lot-specific instructions for dilution of antibodies and standards, 96 Well Plate: High affinity 96-well plate (included with product Cat. Nos. ending in suffixes -22, -76, -86) |
| Gene Alias | B-cell differentiation factor I; B-cell growth factor II; BCGF-II; colony-stimulating factor, eosinophil; cytotoxic T-lymphocyte inducer; EDF; Eosinophil differentiation factor; IL5; IL-5; ILN; Interleukin; Interleukin 5; Interleukin 5 (colony-stimulating factor eosinophil); Interleukin 5 (colony-stimulating factor, eosinophil); Interleukin5; interleukin-5; T-cell replacing factor; TRFB-cell differentiation factor I; B-cell growth factor II; BCGF-II; colony-stimulating factor, eosinophil; cytotoxic T-lymphocyte inducer; EDF; Eosinophil differentiation factor; IL5; IL-5; ILN; Interleukin; Interleukin 5; Interleukin 5 (colony-stimulating factor eosinophil); Interleukin 5 (colony-stimulating factor, eosinophil); Interleukin5; interleukin-5; T-cell replacing factor; TRF; CANDF6; IL-17F; ML-1; ML1 |
| For Use With (Equipment) | Absorbance Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 16191 |
| Sample Type | Lavage Fluid,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | Biotin |
Invitrogen™ NF-H Human ProcartaPlex™ Simplex Kit
The Human Neurofilament heavy (NF-H) Simplex ProcartaPlex Kit measures NF-H protein and is designed to be combinable with other Simplex kits so that you can create your own multiplex panel that utilizes Luminex xMAP technology for protein detection/quantitation.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ UCHL1 Human ProcartaPlex™ Simplex Kit
The Human UCHL1 Simplex ProcartaPlex Kit measures UCHL1 protein and is designed to be combinable with other Simplex kits so that you can create your own multiplex panel that utilizes Luminex xMAP technology for protein detection/quantitation.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ LYVE-1 Human ProcartaPlex™ Simplex Kit
The Human LYVE-1 Simplex ProcartaPlex Kit measures LYVE-1 protein and is designed to be combinable with other Simplex kits so that you can create your own multiplex panel that utilizes Luminex xMAP technology for protein detection/quantitation.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ ProcartaPlex™ Human Cytokine Storm Panel, 21plex
The ProcartaPlex Human Cytokine Storm Panel 21plex enables exploration of immune function in hyper-inflammation by analyzing 21 protein targets in a single well using Luminex xMAP technology.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ ProcartaPlex™ Human Apoptosis Panel, 6plex
The ProcartaPlex Human Apoptosis Panel 6plex enables examination of the process of programmed cell death by analyzing 6 protein targets in a single well using Luminex xMAP technology.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ 2'3'- Cyclic GAMP ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Immunoassay Kit Format | Sandwich ELISA Kit |
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 8% |
| Intraassay CV | 6% |
| Total Assay Time | 2 hr 30 min |
| Assay Sensitivity | 0.048 pmol/mL |
| Storage Requirements | 2-8°C |
| Assay Range | 0.08-20 pmol/mL |
| Test Time | 45 min |
| Accession Number | 2'3 '-Cyclic GMP-AMP; cGAMP; Guanosine-Adenosine 2 ',3 '-cyclic monophosphate |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | cGAMP |
| Kit Contents | Anti-IgG coated 96 well plate, Standard, Assay Buffer Concentrate, Capture Antibody, HRP-conjugated Antigen, Wash Buffer Concentrate, TMB Substrate, Stop Solution, Plate Sealer |
| Gene Alias | 2'3'-Cyclic GMP-AMP; cGAMP; Guanosine-Adenosine 2',3'-cyclic monophosphate2'3'-Cyclic GMP-AMP; cGAMP; Guanosine-Adenosine 2',3'-cyclic monophosphate; |
| Product Type | ELISA |
| For Use With (Equipment) | Absorbance Microplate Reader |
| Sample Type | Cell Lysates,Plasma,Supernatant,Tissue Homogenates |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Human FABP3 (cardiac) ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Protein Family | Other Proteins |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Intraassay CV | <10 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 100 μL |
| Assay Sensitivity | 1.5 ng/mL |
| Research Discipline | Other Research |
| For Use With (Application) | ELISA, Protein Assays, Protein Biology, Cancer Biology, Immunology, Neuroscience, Neurobiology, Protein Detection, Protein Analysis |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Assay | Solid-phase sandwich ELISA |
| Target | FABP3 |
| Specificity | This ELISA pair antibody detects human FABP3. Other species not determined. |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Label or Dye | HRP |
| Calibration Range | 1.5 ng/mL to 200 ng/mL |
| Interassay CV | <12% |
| Gene Symbol | FABP3 |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 2.05 to 200 ng/mL |
| Accession Number | P05413 |
| Regulatory Status | RUO |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 2170 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Synonym | FABP11, H-FABP, M-FABP, MDGI, O-FABP |
Invitrogen™ Human Albumin ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Protein Family | Other Proteins |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Intraassay CV | <10 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 1 μL, Serum 1 μL, Supernatant 100 μL |
| Research Discipline | Other Research |
| For Use With (Application) | ELISA, Protein Assays, Protein Biology, Cancer Biology, Immunology, Neuroscience, Neurobiology, Protein Detection, Protein Analysis |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Assay | Solid-phase sandwich ELISA |
| Target | Human Serum Albumin |
| Specificity | This ELISA pair antibody detects human Albumin. Other species not determined. |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Label or Dye | HRP |
| Calibration Range | 60 pg/mL to 12,000 pg/mL |
| Interassay CV | <12% |
| Gene Symbol | HSA,PRO0883,PRO0903,PRO1341 |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 4.915 to 1200 ng/mL |
| Accession Number | P02768 |
| Regulatory Status | RUO |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 213 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Synonym | GIG20, ANALBA, FDAH, PRO0883, PRO0903, PRO1341 |
Thermo Scientific™ 1-Step™ TMB ELISA Substrate Solutions
Thermo Scientific™ Pierce TMB ELISA Substrates detect horseradish peroxidase (HRP) activity, yielding a blue color (Amax = 370 nm and 652 nm) that changes to yellow (Amax = 450 nm) upon addition of a sulfuric or phosphoric acid stop solution.
| Substrate Properties | Chemical Substrate |
|---|---|
| Product Type | ELISA Substrate |
| Substrate Type | HRP (Horseradish Peroxidase) |
| Detection Method | Colorimetric |
Novus Biologicals™ Human Reg1A ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Kit (Colorimetric)
BD ELISA Set
To develop enzyme-linked immunosorbent assays for natural C5b-9 in serum, plasma, and other biological samples
R&D Systems™ Hyaluronan Quantikine ELISA Kit
Hyaluronan Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Specificity | 35 kDa Hyaluronan in Human, Mouse, Rat, Canine, and Porcine Samples |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Plasma (EDTA, Heparin),Serum,Tissue Homogenates |
| For Use With (Application) | ELISA |
Novus Biologicals™ Mouse HMGB1/HMG-1 ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ELISA kits are ideal for the quantification of target antigens in tissue extracts, serum and cell culture.